Kuidas sinu seesmine olukord mõjutab sinu elukogemust

Kui sa oled valmis aktsepteerima enda muutmise väärtust, siis saad sa süstemaatiliselt parandada oma elukogemust. Sul on lihtsalt vaja suurendada oma arusaamist sellest, mis toimub sinu enda meeles või psüühikas. Püüame illustreerida, miks on see tähtis.

Kujuta ette, et sa istud pargis ja jälgid sind ümbritsevaid inimesi. Sellel situatsioonil on kolm elementi. Sinust väljapool on maastikupilt, selle maastikupildi kujund, mis on projitseeritud sinu meeles, ja instrument, mille läbi sa seda maastikupilti jälgid (sinu silmad). Normaalses olukorras näitavad sinu silmad sulle tegeliku maastikupildi kujundit. Aga sa tead, et teatud faktorid saavad mõjutada või moonutada sinu visiooni. Kui sa paned ette kollased prillid, siis  annavad sinu silmad edasi moonutatud kujundit ja taevas näib nüüd rohelisena. Kui sa tavaliselt ei kanna kollaseid prille, siis ei aktsepteeri sinu meel tingimata seda kujundit, mida sinu silmad projitseerivad. Kuigi sa koged, et taevas on roheline,  tead sa, et tegelikult on ta sinine. Aga mis siis,  kui sa oleksid kandnud  kollaseid prille kogu elu ja ei oleks näinud taevast ilma prillideta? Sul ei oleks olnud kahtlust, et taevas ongi roheline.

Sinu elukogemust määravad kolm faktorit. Sul on välised olukorrad, sinu nende olukordade tajumus ja kuidas sa otsustad lasta nendel olukordadel ennast mõjutada. Sa ei pruugi olla võimeline teatud väliseid olukordi muutma, aga sa saad muuta seda, kuidas sa nendele olukordadele vaatad ja kuidas sa lubad neil ennast mõjutada.

Kujuta ette, näiteks,  poissi, kelle isa läheb raevu ja karjub tema peale. Poiss vaatab selle olukorra peale lapse silmadega ja mõtleb, et ta on vastutav isa raevu ajamise eest. Poiss reageerib olukorrale ka nagu laps ja mõtleb, et tema ainus valikuvõimalus on alluda sellele  sõimule. Aastate jooksul ehitab poiss harjumuse, mis määrab ära, kuidas ta taolistele olukordadele reageerib. See harjumus eluneb teadliku teadlikkuse tasemest allpool, selles, mida psühholoogid kutsuvad  alateadvuseks ehk alateadlikuks meeleks. Probleem on selles, et lapsepõlves moodustunud harjumused mõjutavad inimesi täiskasvanutena. Seepärast reageerib see mees sõimule nüüd lapse emotsionaalse küpsusega.

Sa saad parandada oma seesmist olukorda, tuues sellised alateadvuslikud harjumused teadlikku teadlikkusesse ja asendada nad küpsemate harjumustega. Ülaltoodud näites võiks mees mõista, et ta ei olnud vastutav oma isa viha pärast. Viha põhjustasid teised faktorid, nagu tema isa emotsionaalse ebaküpsuse väline probleem. Mees võiks mõelda, et ta ei pea sõimule alluma. Seepärast saab ta hakata leidma konstruktiivsemaid reageeringuid, mis parandavad tema  elukogemust.

Erivevad inimesed reageerivad samadele olukordadele väga erinevalt. Sa võid leida inimesi, kes on kogenud suurt ebaõnne, aga nad on tõeliselt õnnelikud ja endaga rahul. Sa võid leida inimesi, kellele on kõik hõbekandikul serveeritud, aga miski ei ole piisavalt hea, et neid õnnelikeks teha. Kuidas saame me neid erinevusi seletada? Ainus vastus on, et sinu õnne ei määra sinu välised olukorrad.

Lõppude lõpuks, õnn on seesmine olukord, meele seisund. Õnn ei ole väliste olukordade produkt. Õnn on selle produkt, kuidas sa oma väliseid olukordi koged.

Kujuta ette, et kui sa sündisid, siis anti sulle puhtad prillid. Lapselikus süütuses ei moonutanud miski sinu maailma visiooni ja seepärast kogesid sa lapselikku õndsust, mida paljud täiskasvanud kadestavad. Kui sa suuremaks kasvasid, siis jäi pori  väliste olukordade tõttu sinu prilliklaasidele ja sinu maailmavaade muutus ähmaseks ja moonutatuks. Kui sa tahad oma elukogemust parandada,  siis pead sa mustuse nendelt läätsedelt eemaldama, mille läbi sa ennast ja elu näed.

Tänapäeva maailmas on paljud inimesed saavutanud materiaalse jõukuse, edu ja tunnustuse. Aga kuna nad ei ole mõistnud vajadust parandada oma seesmist olukorda, siis ei ole nende elukogemus tegelikult muutunud. Nad on ikka rahulolematud enda ja eluga ja tunnevad pidevalt, et miski puudub. Kuidas saad sa leida, mis sinu elus puudub?

Kui sa suudad aktsepteerida selle viisi muutmise väärtust, kuidas sa enda ja elu peale vaatad, siis leiad sa kiiresti, et sinu elu võtab uue pöörde. Selle asemel, et pidevalt sattuda suletud uste peale, leiad sa, et uued võimalused avanevad iga nurga taga. Selle asemel, et tunda, et sa oled mudas kinni ja ei jõua kusagile, tunned sa, et liigud pidevalt edasi. Kui sa lood impulsi sellele edasiviivale rajale, siis hakkad sa pikkamööda uskuma, et ainsad piirangud sinu isiklikule progressile on need piirangud, mida sa sead üles omaenda meeles.

Kuidas eemaldad sa takistusi omaenda meelest? Sa saad alustada õige arusaamise otsimisest.Jaga seda lehteE-poed ja kodulehed ning e-poe valmislahendus:

E-poe tegemine